Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Twój koszyk 0 zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak dobrze zasiać trawę?

02.02.2023
#ZASIEW TRAWY
#METODA KRZYŻOWA
#SIANIE TRAWY
#WYSIEWANIE TRAWY
#PORADNIK
Zakładanie trawnika wydaje się proste, jednak żeby dobrze wykorzystać zakupione mieszanki traw, aby gleba dobrze je przyjęła należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Bez odpowiedniego przygotowania część nasion trawy może w ogóle nie mieć szans na wykiełkowanie!
 

Aby cieszyć się pięknym, bujnym trawnikiem sprawdź nasze porady!

 

Czas zasiewu

 

Jaka pora roku jest najlepsza? Trawa potrzebuje do prawidłowego wzrostu odpowiednich warunków. Najlepiej kiełkuje w wilgotnych, ale nie mroźnych okresach, czyli późniejszą wiosną, kiedy to nie ma już ryzyka przymrozków, aż do wczesnej jesieni. Uwaga: zasiew trawy w okresie suszy letnich gdzie panują duże temperatury również może okazać się nieefektywny.
 

wilgotna trawa 

 
Aby być pewnym wysiewu spróbuj zaplanować to na lekko wilgotny pogodny dzień. Unikaj zasiewów przed prognozowaną ulewą, suszą lub przymrozkiem – śledź prognozę pogody!
 

Przygotowanie gleby

 

Przed zasianiem trawy należy sprawdzić właściwości gleby:
zwięzłość – jak przepuszczalna jest gleba
kwasowość – odpowiedni poziom pH
żyzność – zdolność gleby do dostarczania pokarmu do trawy
 
Najprościej gleby można podzielić na gleby gliniaste i piaszczyste. Idealne warunki do wzrostu trawy daje ich połączenie. Chcemy dzięki temu ograniczyć zbyt dużą przepuszczalność gleb mocno piaszczystych, ale jednocześnie pozwolić wodzie i składnikom odżywczym na magazynowanie się w glebie na co pozwalają właściwości gleb gliniastych.
 
Trawa najlepiej rośnie w glebie o poziomie pH od 6 do 7 (niektóre źródła podają najniższe optymalne pH od 5,5 do 6,5) i jeśli gleba wymaga korekty poziomu pH należy to zrobić jakiś czas przed samym zasiewem – zwykle wczesną wiosną lub późną jesienią.
 
Zbyt kwaśna gleba wymaga wapnowania za pomocą wapna, kredy lub dolomitu. Nawozy natomiast zwykle są naturalnie lekko kwaśne, a gdy potrzebujemy znacznego obniżenia pH można zastosować polepszacze gleby np. Emeralld ph Minus.
 
Odpowiedni poziom pH wpływa nie tylko na wygląd trawnika, ale też zapobiega występowaniu chwastów i mchu!
 

Wybór nasion

 

Wbrew pozorom istnieje wiele gatunków traw, a ty musisz zdecydować czego oczekujesz od trawnika wybierając odpowiednie nasiona. W poście Emeralld na Facebooku opisane zostały 3 główne typy trawników: rekreacyjny, ozdobny oraz sportowy.
 
Do trawnika rekreacyjnego zalecamy użycie mieszanki traw do ogólnego użytku, które są odporne na deptanie i zawierają najczęściej:
Niektóre odmiany życicy trwałej (rajgras angielski), 
Wiechlinę łąkową
Kostrzewa czerwona
 
Do trawnika ozdobnego idealnie nada się mieszanka ozdobnych traw, z naprawdę soczyście zielonym kolorem, wolnym procesem wzrostu, oraz niesamowitą miękkością:
Kostrzewa czerwona,
Mietlica pospolita,
Kostrzewa owcza
 
Do trawnika sportowego wymagane są trawy odporne na częste i intensywne użytkowanie:
Wytrzymałe odmiany życicy trwałej
Wytrzymałe odmiany wiechliny łąkowej
RPR – samoregenerująca się życica trwała
 

Jak przeprowadzić wysiew trawy?

 

Wszystko zależy od wielkości trawnika – można to zrobić ręcznie siejąc równomiernie nasiona, natomiast jeśli mamy do pokrycia większą powierzchnię i chcemy to zrobić szybko i solidnie zalecamy użycie prostego siewnika. Do przemysłowych celów, np. przy boiskach sportowych stosowane są specjalne maszyny np. GKB Combiseeder, Wiedenmann Terra Seed.

 

 

 

 
 

 

Niezależnie od sposobu wysiewu zalecamy posługiwanie się metodą krzyżową – czym jest metoda krzyżowa? Polega na wysiewie nasion trawy w jednym ustalonym kierunku na całej powierzchni, a następnie wysiewaniu w kierunku prostopadłym do poprzedniego. Jeśli masz wątpliwości zobacz obrazek niżej:
 

 
Zaletą użycia tej metody jest równomierność zasiewu. Metoda krzyżowa zapobiega powstawaniu widocznych pasów trawy po jej wyrośnięciu. Zadbaj szczególnie o brzegi trawnika, aby wyrosła tam mocna trawa – możesz użyć tam więcej nasion. Aby mieć pewność, że nie będą widoczne żadne "trasy" wysiewów można również oprócz metody krzyżowej zasiewać trawę na ukos w obu kierunkach!