Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Twój koszyk 0 zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak odpowiednio dobrać łańcuch do piły ? To nie takie trudne jak myślisz !

09.09.2023
#ŁAŃCUCH TNĄCY
#ŁAŃCUCH DO PIŁY
#ŁAŃCUCH DO PILARKI
#ŁAŃCUCH DO PIŁY SPALINOWEJ
#PROWADNICA
#PODZIAŁKA ŁAŃCUCHA
#OGNIWO ŁAŃCUCHA
#ZĄB TNĄCY ŁAŃCUCHA

Wybór odpowiedniego łańcucha do piły z początku może wydawać się ciężki. Jeżeli jednak poznasz kilka kluczowych parametrów, którymi należy kierować się przy jego doborze – będzie to dla Ciebie bułka z masłem.

Ilość ogniw prowadzących –poruszają się w prowadnicy w czasie użytkowania piły. Należy policzyć ich liczbę w zużytym sprzęcie. Niektórzy producenci liczą zęby tnące w łańcuchu, których zawsze jest 2 razy mniej niż ogniw.

Zęby tnące dzielimy na pełnodłutowe i półdłutowe. Zęby pełnodłutowe posiadają ostry narożnik, który z łatwością przecina włókna drzewne i zapewnia najszybsze i najbardziej wydajne cięcie w drewnie. Natomiast zęby półdłutowe posiadają narożnik lekko zaokrąglony. Dłużej zachowuje on ostrość, szczególnie podczas cięcia twardego lub zmrożonego drewna.

Podziałka łańcucha tnącego, czyli długość ogniwa łańcucha pilarki. Jest to odległość między osią pierwszego i trzeciego nita łańcucha, podzielona na pół. Określa się ją w calach. Podziałka dla wszystkich części układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być identyczna. Najczęściej spotykane podziałki w piłach to : .325 oraz 3/8 cala.

Grubość ogniw prowadzących- mierzymy w tej części ogniwa, która wchodzi do rowka prowadnicy. Określa się ją w milimetrach, a najpopularniejsze wartości to 1,1mm, 1,3mm, 1,5mm i 1,6mm. Różnica między nimi polegają na tym, że im większa jest grubość ogniw, tym do cięższych prac się nadają.

Producenci, z reguły umieszczają oznaczenia na dolnej części łańcucha- na ogniwie prowadzącym. Często też  oznaczają wszystkie wymiary pasującego łańcucha na prowadnicy – pod osłoną. Przedstawiane są one w formie liter lub  liczb. Oznaczenia określają takie atrybuty jak : grubość łańcucha czy podziałka.

Oznaczenia znajdziesz również w instrukcji obsługi urządzenia lub na tabliczce znamionowej w pile. Przykładowo : 0,325" 1,5 mm,75, 1 mb, gdzie 0,325"- to wielkość podziałki, 1,5 mm oznacza szerokość rowka, 75- ilość ogniw prowadzących, 1 mb – długość łańcucha. Istnieje jeszcze inny sposób opisywania parametrów, w postaci kodu. Na przykład  057E – oznacza to, że łańcuch posiada 57 ogniw prowadzących.

Sprawdź dostępne łańcuchy w naszym sklepie. Jeżeli, z jakiś powodów nigdzie nie znajdziesz informacji dotyczącej parametrów łańcucha, wtedy możesz zmierzyć go sam. Przyda się do tego takie narzędzie jak suwimarka lub przymiar do łańcuchów tnących.